PŘEDNÁŠKY

Přednášky

Přednášky jsou skvělá příležitost dozvědět se něco zajímavého, nového a trochu si procvičit schopnost poslouchat a zpracovávat informace. Přednášející na sjezdu vědí, že ne všichni studujeme druhý doktorát a že jsou mezi námi i účastníci z řad mladších mládežníků, proto se nemusíte bát, že byste nerozuměli ani slovo!

Pro rozbalení více informací (anotací přednášek a medailonků přednášejících) je nutné kliknout na šipečku vpravo od nápisu. 

Hlavní přednáška Sjezdu "...kde ničí mol a rez a zloději vykopávají a kradou" 

Jiří Mrázek

Hlavní přednáška na Sjezdu proběhne v sobotu ráno a bude se snažit odpovědět na otázku, jak naše víra prostupuje do oblasti komerčního kariérního života. Jiří Mrázek se zaměřil na Ježíšova podobenství s finančními tématy a pokusí se vám představit všechny rozměry tématu Sjezdu, které bychom chtěli přes víkend otevřít.  

I. hospodářské poměry očima Ježíšových podobenství 

II. Ježíšův pohled na to, k čemu je dobrý majetek (a k čemu je špatný)


Jiří Mrázek studoval na evangelické fakultě (tehdy Komenského evangelické bohoslovecké) v Praze a potom byl nějakou dobu farářem na nevelkém sboru ČCE. V devadesátých letech na chvíli znovu uvízl na evangelické fakultě, a už tam jaksi zůstal. 

20minutovky

Ani dlouhé a vyčerpávající, ani krátké a nicneříkající, ale přesně tak akorát. Takové budou 20 minutovky, které nakousnou 5 zajímavých témat, spadající do konceptu letošního Sjezdu. Přijďte si je poslechnout a nechat se inspirovat. 

20minutovky: Duševní Kompas: Kdy a kde hledat pomoc? 

Adéla Piknová

Duševní zdraví je stále aktuálnější téma především mezi mladými lidmi. Dnešní doba na nás klade spoustu nároků, očekávání a tlaku, což s sebou bohužel nese následky. A jakoby toho nebylo málo, často slyšíme, že psychologů je málo a jejich péče není dostupná. Jak se v celé této oblasti zorientovat? Jak poznám, kdy potřebuju se svým duševním zdravím pomoct? A kam se obrátit? Na to odpoví studentka psychologie působící v oblasti destigmatizace a internetového poradenství Adéla Piknová. 

 

Adéla dokončuje studium psychologie, při kterém dobrovolničila na internetové poradně projektu Nepanikař a v rámci toho také lektorovala workshopy o duševním zdraví. Ve volném čase ráda maluje, peče kváskový chleba a chodí posilovat. 

20minutovky: Pro svět, ale ne ze světa - role evangelických škol  

Ruth Konvalinková

Evangelické školy a vzdělávání má staletou tradici. I aktuálně ČCE provozuje 9 škol v rámci Evangelické akademie. Neznamená to ale jen, že na fasádě škol je logo církve, ale že církev je za školu zodpovědná a ta je zase odpovědná církvi. Jakou roli může pro církev a její členy taková škola mít, jakou službu naší církvi poskytuje? Ruth ve svém příspěvku bude mluvit o tom, jak školy vytváří prostředí, kde se církev a svět setkávají, jako školy založené na křesťanských hodnotách, ale otevřené každému.   


Ruth Konvalinková vyrostla v učitelské rodině a vzdělávání dětí a mladých se věnuje celý život. Ať už jako učitelka na brněnském gymnáziu na tř. Kpt. Jaroše, na církevní základní škole Filipka, kterou společně se svým manželem v roce 2019 založila, nebo jako vedoucí na letních táborech, kam dlouhé roky jezdila. Filipka zrovna uzavřela svůj pátý rok a letošní školní rok (2024/2025) se k ní přidává nové a první Evangelické gymnázium. Na obou institucích se Ruth s pedagogy snaží vytvářet bezpečné a respektující prostředí pro žáky, i pro ty s jakýmkoliv znevýhodněním, a zároveň předávat vědomosti, ale i hodnoty, které se mimo jiné opírají o křesťanskou víru.  

Ruth má 3 dcery, doma psa a kočku. Ráda čte, učí literaturu a nepohrdne dobrým sitcomem.  

20minutovky: Jaké talenty by měl/a mít farář/ka?

Sára Šimková 

Platí, že co se na ETF naučíš, v ČCE jako když najdeš. Co ale studium teologie vlastně obnáší a co z toho farář/ka reálně užije při službě na sboru? Co se lze naučit, na které situace se dá předem připravit, a které věci naopak musí mít farář/ka jednoduše „v malíku“? Přijďte si poslechnout rozhovor se studentkou teologie a zkušeným farářem / farářkou o radostech i strastech života s bohoslovím. 

 

Ahoj! Jmenuji se Sára a studuji teologii na naší Evangelické teologické fakultě. Doufám, že se mi tedy podaří Vám dobře představit, co studium obnáší a jak si myslím, že by mohla práce farářky jednou vypadat. Během Sjezdu mě budete také moci najít u Psycho-ducho lavičky. Určitě se neostýchejte a přijďte se na cokoliv zeptat, poradit nebo jen tak popovídat. Moc se na Vás těším! 

20minutovky: Hranice dobrovolničení a hranice dobrovolníka 

Matěj Šulc

Má mít dobrá vůle hranice? Jak dobrovolničit a nevyhořet? Pomáhá dobrovolník víc sobě, nebo druhým? A jsou vůbec hranice v dobrovolničení potřeba? Podobnými otázkami se bude zabývat dvacetiminutová reflexe člověka, který prošel mnoha podobami dobrovolnictví. Zažil při nich hodně radosti, ale také si při nich šáhnul na dno a někdy i selhal. 


Matěj vystudoval evangelickou teologii, byl dobrovolníkem a později bratrem v komunitě Taizé, nyní už více než dva roky pracuje v Organizaci pro pomoc uprchlíkům (OPU). 

 Během svého života byl dobrovolníkem v Diakonii, Taizé, Poverellu, ČCE a v dalších organizacích. Několik let byl v SOMu. Když začala válka na Ukrajině, byl jako dobrovolník na hranicích Slovenska a Ukrajiny, následně dobrovolničil na Hlavním nádraží v Praze, kam v té době přijíždělo až šest tisíc uprchlíků denně. Postupně se z dobrovolničení stalo zaměstnání, nyní v OPU vede tým pracující s cizinci na ubytovnách a mimo jiné také koordinuje část dobrovolnické pomoci v OPU.


20minutovky: (O)bohacení

Marta Židková

Život cenný, o(d) Boha obohacený 

Život i dary dostáváme darem… Neuniká nám to? 

Občas nestačím koukat: Jak jsme my lidé talentovaní. Kolik toho umíme. 

Kolik je nám toho dáno… Na druhou stranu – kolikrát nám to tak trvá!! 

Najít v sobě, objevit, pochopit, to, co nám Pán Bůh dal, čím každého z nás vybavil, čím nás obdaroval. Ta Boží kreativita nezná mezí… Na nás je – vidět, vnímat, odkrývat, poznávat, využít, prožít… 

 

Školní kaplanka, učitelka předmětu základy křesťanství .

Na naší škole s žáky mluvím o základních křesťanských pojmech a důrazech, snažím se jim představit a přiblížit křesťanské hodnoty, jejich sílu a jedinečnost. Nabízím svou zkušenost života v křesťanské víře, myšlenky, které vnímám jako podstatné, nosné a inspirující pro život profesní i osobní. Jako kaplanka jsem tu i pro jejich starosti, hledání, otázky. Také připravuji školní bohoslužby, setkání, charitativní akce apod.   

Jako ordinovaná farářka občas kážu, pravidelně doprovázím bohoslužby na varhany (na stará kolena studuju církevní hudbu) a také jsem součástí týmu Městského domácího hospice Centra paliativní péče v Brně. Všechno mě to moc těší a baví.   

A taky mám zahradu a ovce a šicí stroj… a manžela a děti :-). 



Jednotlivé přednášky

Válka na Ukrajině pohledem dokumentárního fotografa (15+)

Vojtěch Dárvík Máca

Největší válečný konflikt v Evropě od druhé světové války. Reportážní a dokumentární fotograf Vojtěch Dárvík Máca se věnuje Ukrajině dlouhodobě, přednáška zachycuje situaci na Ukrajině přesně rok před vypuknutím válečného konfliktu, od dubna 2021, kdy dokumentoval život běžných lidí ve vesnicích ležících na válečné linii v Doněcké oblasti.

V roce 2022 odjel Vojtěch Dárvík Máca na Ukrajinu znovu, s myšlenkou vytvořit reportáž porovnávající loňskou situaci s letošním rokem, kdy bylo na Ukrajinských hranicích již koncem ledna shromážděno na 170 000 ruských vojáků. V následujících dnech však vypukl nový mohutný válečný konflikt. Během dvou měsíců války projel autor téměř celou Ukrajinu od Mariupolu, Dnipra, Kyjeva, fotografoval a dokumentoval osvobození Irpinu, masové hroby v Buči. Dále navštívil města Hostomel, Borodyanku a Lvov. 

Dokumentární prezentace a přednáška zahrnuje pozadí vzniku války na východní Ukrajině, politické motivy a střety zúčastněných stran v konfliktu a současnou podobu vedení války. Fotografická prezentace je obohacena vstupy autentických videí z válečné oblasti dokreslující celkovou dramatickou situaci a průběh prvních válečných měsíců.  

 

Vzhledem k zobrazení autentických vizuálních materiálů obsahujících reálné záběry násilí a smrti není přednáška vhodná pro děti mladší 15 let. 



Církevní bizáry - minulost, současnost a budoucnost majetků a hospodaření církve  

Martin Balcar

Jak moc hýbou peníze církví? V čem jsou české církve světové unikátní? Je církev firma a kolik peněz má? Jaký je vztah peněz a nezávislosti? Daří se nám?

 V programu zazní kromě osvětlení toku církevních financí i několik církevních kuriozit z minulosti. 

Dialogicky představí vedoucí kanceláře Evangelické církve Martin Balcar se svým zástupcem, právníkem a milovníkem archiválií Adamem Csukásem. 

  

Martin Balcar působí od jara 2020 jako vedoucí komunikace a následně jako vedoucí kanceláře ČCE. 

Původem sociální pracovník se přes výzkum hooligans dostal k možnosti vybudovat Nadaci Divoké husy. Poté řídil Linku bezpečí a poté přešel k Diakonii ČCE. Tam se věnoval naplno kampaním a komunikaci s dárci. Pak zakotvil na 7 let jako vedoucí kampaní Amnesty International. 

Církevní bizáry - minulost, současnost a budoucnost majetků a hospodaření církve  

Adam Csukás

Jak moc hýbou peníze církví? V čem jsou české církve světové unikátní? Je církev firma a kolik peněz má? Jaký je vztah peněz a nezávislosti? Daří se nám?

 V programu zazní kromě osvětlení toku církevních financí i několik církevních kuriozit z minulosti. 

Dialogicky představí vedoucí kanceláře Evangelické církve Martin Balcar se svým zástupcem, právníkem a milovníkem archiválií Adamem Csukásem. 

  

Adam Csukás je právníkem v kanceláři Evangelické církve, kde má též na starosti archiv. Zabývá se církevní historií, účastní se sympozií a konferencí na téma církevního práva a vydal i publikaci „Právní řád ČCE v historických souvislostech“. Kdyby vyhrál jackpot, koupil by za něj některý z milovaných skotských ostrovů. 

 


Církev jako Netflix

Jiří Hofman

Bůh skrytý za paywallem? …ne, taková představa nás asi právem děsí. ČCE fakt není Netflix a evangelíci nejsou předplatitelé. 

Jenže provoz církve něco stojí. A přechod na samofinancování neznamená, že „se to celé financuje tak nějak samo“. Znamená to, že to platí ti, kterým na církvi záleží.  Takže kde je ta hranice? Potřebujeme k víře církev? Kolik stojí její provoz? A stojí (nám) to za víc než pár stovek ročně?  

Na tuhle skutečnost upozorňuje třeba kampaň „5 % a hlavu vzhůru“. Jak vznikala? Co je „salár“ a proč se tím vůbec zabývat? …o tom všem bude přednáška, která ale může být i rozhovorem. Vaše podněty a myšlenky jsou tady vítány. 


Pochází z Polabí, na Univerzitě Karlově vystudoval žurnalistiku a ochranu přírody. Profesně začínal v lidskoprávních organizacích, kde zajišťoval PR a kampaně. Nyní sedmým rokem působí na církevním ústředí ČCE, kde se stará o komunikaci. Je ženatý a má malého synka. Miluje humor, dobré jídlo, architekturu, příběhy lidí, sport, filmy i lenošení. Relaxuje s rodinou, přáteli, v přírodě nebo u manuální práce.  

Angola, bohatá, chudá, všelijaká, těžko pochopitelná.  

Leonardo Teco

Aneb jak je možné, že v nesmírně bohaté zemi žijí nesmírně chudí lidé? Kde končí tzv. petrodolary? Inflace je náš denní chléb, a není způsobená ekonomickými zákony, nýbrž trvalou devalvací hodnot "elity" národa. Že někdo chce řídit zemi jako firmu? Existuje silnější kafé, když někdo mění zemi ve svou firmu a lid je mu ukraden. Ten ale nějak žije, s penězi i bez nich. Však: "I psi se pod stolem živí z drobtů po dětech" že?" 

Leonardo žije v ČR už velmi dlouho, vlastně už od dob ČSSR. Po svém příletu z Angoly žil krátce na Slovensku, potom absolvoval strojní průmyslovku v Pelhřimově. Po maturitě se přihlásil na teologii, kterou vystudoval v Praze na ETF a na Ženevské univerzitě ve Švýcarsku. V roce 2000 nastoupil na vikariát ve Farním sboru Brno Husovice. Od roku 2001 působí jako evangelický farář. Jeho prvním sborem byly Horní Vilémovice na Vysočině. Během působení na Vysočině učil na Vyšší odborné škole u Matky Boží v Jihlavě. Před tím učil externě na FF UK v Praze. Také v Kladně učil na Univerzitě 3. věku. Mezi jeho koníčky patří výlety do přírody, sledování tenisu a fotbalu, který si sem tam i zahraje, poslouchání oblíbené hudby. Rád bubnuje a zpívá, rád se setkává a povídá si s lidmi. 

Právo na lenost

Jan Kranát

Právo na lenost? – „Právo na něco“ se dnes vznáší stále častěji. Proto je třeba každé „právo“ – a zejména každý požadavek zdůvodňovaný „právem“ – pečlivě zkoumat. „Právo“ tu není od přirozenosti. Každé „právo“ se musí zjednat a pak neúnavně střežit. To vyžaduje značné úsilí. Je otázka, zda lenost stačí na to, aby si zjednala své „právo“. Lenost jedněch musí tak být vykoupena činorodostí druhých. Nebo jinak: lenoch se musí hodně snažit, aby své „právo lenošit“ prosadil a udržel. – Myslím, že žádné „právo na lenost“ prosadit nelze, ale jsou tu zajímavější a závažnější situace jako např. „možnost lenošení“ nebo dokonce „úděl lenošení“.  


Jan Kranát vyučuje filosofii na Evangelické teologické fakultě UK. Zajímá se o německou klasickou filosofii a osvícenství, zejména o „nezdařené osvícenství“. Proto ho zajímá i ruská filosofie a moderní islámské myšlení: právě v kontrastu k rozjímavému Východu se ukazuje přednost činorodého Západu. 

Křesťanství v postmoderní době 

Zdeněk Vojtíšek

Porozumět rychle se měnícímu světu a zůstat pro něj relevantní – to je úkol, se kterým se dnes potýkají všechny církve. Značně se ale liší v tom, jak k němu přistupují. Velké, etablované církve se snaží o nalezení rovnováhy mezi odpovědností vůči své tradici a potřebou být aktuální – a často se při tom s většinou společnosti míjejí. Vznikají ale i nová křesťanská hnutí, která potřeby a preference dnešního člověka umějí zohlednit daleko více než tradiční církve. Bez zátěže, ale zároveň i bez kotvy tradice provázejí tato společenství někdy kontroverze a často bývají považována za sekty. Co dělají jinak? Čím se jim daří oslovit lidi, kteří se s tradičními církvemi míjejí? Mohou být něčím inspirující? A jak je to s těmi sektami? Těmito a dalšími tématy se budeme zabývat. 


Zdeněk Vojtíšek je religionista, zabývající se především studiem nových náboženských hnutí a sekt. Je vedoucím Katedry religionistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy, religionistiku přednáší také na Evangelické teologické fakultě. Věnuje se také poradenství a psychoterapii v oblasti sekt a duchovního života. 

Money, money, must be funny in a Christian's world 

Petr Gallus

"Nemůžete sloužit dvěma pánům, Bohu i majetku." Ale zároveň "i nespravedlivým majetkem si můžete udělat přátele". Peníze byly v křesťanství vždycky sporné. Na jedné straně ideál biblické chudoby, na druhé straně bez peněz žít nedokážeme, a navíc je máme rádi. Kam peníze patří v křesťanské etice?  Jsou špinavé z podstaty, anebo jen někdy? Lze penězi vyčíslit lidský život? Máme se jich stranit, bát, anebo je máme sbírat a všechno darovat na charitu? Otázek je fůra, zkusíme k nim najít nějaké odpovědi. 

Petr Gallus, učitel na ETF, předtím farář ČCE. Zabývá se systematickou teologií a teologickou etikou (tj. tím, jak křesťansky žít a proč a jak o tom všem vlastně přemýšlet), před nedávnem napsal knihu o Ježíši Kristu (Perspektiva vzkříšení) a aktuálně knihu o člověku (Člověk před Bohem). Ve volných chvílích brnká na klavír a kytaru s tím, že by tomu rád říkal "jazz".  


Jak rozumně a bezpečně na osobní finance   

Veronika Kalátová

Průzkum a statistiky ukazují, že Češi neumí plavat ve vodách finančního světa. A výsledky práce finančních „odborníků“ nás nutí zvýšit si vlastní způsobilost k otázce peněz. Přednáška pomůže rozšířit si své znalosti a dovednosti finanční zralosti a kritického myšlení v oblasti peněz. Formou otázek, alegorií, faktů, aktivitami a diskuzí pomůže zvýšit sebevědomí v oblasti vlastního hospodaření, což povede k vyšší finanční stabilitě, bezpečí a spokojenosti. Navíc připraví účastníky na jednání s finančními poradci a bankéři. 

 

Mentorka, lektorka a konzultantka finančního vzdělávání je autorkou třech knih a projektu Finanční zralost. Veronika má více jak 25 let zkušenost ve financích. Absolvovala MBA Finančního poradenství a pojišťovnictví na Ústavu práva a právní vědy a je držitelkou titulu EFA (European Financial Advisor). Svou práci vnímá jako poslání, které pomáhá ochránit majetek. Nejraději má projektové dny do škol, kde může prostřednictvím svých aktivit prohlubovat a posouvat myšlení mladých lidí v otázce peněz. Spolupracuje na projektech finanční gramotnosti pro různé organizace jako je Rozumíme penězům, ČBA – Finance hladce, Women for Women Czech, Finanční svoboda aj.  


Cíťa

Lenka Blažejová


Jsi introvert nebo citlivka? Proč je to fajn a proč nás svět nutně potřebuje? 

Přednáška a diskuze o lidech s vysokou citlivostí, které autorka vydala také jako knihu Cíťa.  Ilustrovaná knížka o cestě k přijetí své křehkosti a jinakosti. Pro citlivé introvert(k)y, aby uvěřili své vnitřní síle. A pro ostatní lidi, aby nakoukli do jejich hlubokého prožívání. 


Výtvarnice, grafička a webdesignérka s mnohaletou praxí. Nejraději navrhujee a sází knihy, vytváří weby a kreslí. Baví ji pracovat na nejrůznějších klíčících projektech, tvořit pro firmy, organizace i jednotlivce, spolupracovat s dalšími odborníky.

Snaží se vdechnout život a barvy do technického světa počítačů a pravých úhlů, propojit hravost s profesionalitou, cit s rozumem.

Od r. 2017 působí jako dobrovolná laická poradkyně Prázdné kolébky

Karma není zdarma, ale vyplatí se?

Diakonie ČCE


Květa Kellerová, ředitelka nově vzniklého střediska Diakonie ve Svitavách

O tom, jak vznikla idea stavby domova pro seniory ve Vendolí u Svitav a co takový projekt obnáší.

 

Kinga Komorowská, ředitelka střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie

Diaconia ECCB has been actively engaged in the current flood response. The majority of work has been done by volunteers. Volunteering is a common way to engage in humanitarian work, too. While my personal story was a bit different, I would like to show you what it means to be a humanitarian worker. In Sudan, Pakistan, Afghanistan and others.


Proč zůstali? A co můžu dělat já, aby se mi to nestalo? 

Anna a Marek ze spolku Někdo Ti uvěří

Zneužívání není příjemné téma – a už vůbec ne v církvích. Máme pocit, že nás se přece netýká, nechodíme v noci sami v parku, tak co by se mohlo stát?  Jenže zneužití nejčastěji přichází od lidí, které známe a věříme jim. Nevyhýbá se žádnému prostředí, ani církvím. Přijďte spolu s námi hledat, jak zneužití zabránit, jak ho rozeznat a jak pomoci, pokud byl zneužitý někdo z našich přátel. 

Spolek Někdo Ti uvěří pracuje s tématem zneužívání v církvích. Doprovázíme oběti, vzděláváme, snažíme se měnit prostředí v církvích tak, aby bylo citlivé k traumatu. 

Panelová diskuze

Moderuje Eliška Provazníková

V sobotu večer se můžete připojit k panelové diskuzi, kde se bude mluvit o finančních a kariérních otázkách v křesťanském životě s hosty, kteří přinášejí rozmanité zkušenosti a unikátní pohledy.

 V panelu potkáte Joela Rumla, Míšu Sablíkovou, Jaroslava Coufala, Michala Doležela a Emu Pospíšilovou. Prostor bude i pro vaše dotazy. Moderuje Eliška Provazníková.

Panelová diskuze

Michal Doležel

Michal Doležel je český politik, archeolog a etnolog. Po maturitě na Vyšší odborné škole a Střední odborné škola informačních a knihovnických služeb v Brně získal bakalářské tituly v oborech archeologie (2010) a etnologie (2014) na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.  

Od roku 2016 působí jako zastupitel Jihomoravského kraje a v letech 2015 až 2018 byl zastupitelem a radním městské části Brno-střed za hnutí „Žít Brno“. V krajských volbách v roce 2020 obhájil post zastupitele Jihomoravského kraje, když jako nestraník za TOP 09 kandidoval za koalici Spolu pro Moravu (tj. TOP 09, Zelení, MZH, hnutí Idealisté a LES).  

Od roku 1990 je členem Sokolu Brno I., kde od roku 2013 působí jako místostarosta. Aktivně se zapojuje do kulturního života, organizoval například výstavu Slet sokolských plakátů (2012), festival Sokolské culturae (2013) a festival Moje 20. století (2011-2013). V roce 2021 se podílel na vzniku spolku Za Brno nezbourané, zaměřeného na ochranu brněnských budov. 


Panelová diskuze

Míša Sablíková

Michala Sablíková je absolventkou Konzervatoře Pardubice a nyní studentkou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně v oborech hra na lesní roh a klasický zpěv. Hudbě se věnuje od malička a je pravděpodobné, že se z původního koníčku stane zdroj obživy. Jestli však bude v životě sedět v orchestru nebo stát na prknech, která znamenají svět, ještě neví. Budoucnost a kariéra je zatím velká neznámá.  


Panelová diskuze

Ema Pospíšilová

Profesně se věnuje fundraisingu, specializuje se na drobné dárce tzv. community gifts. Ráda pracuje na projektech, které mají přesah a dávají jí smysl. Má za sebou práce pro neziskovkové organizace, dvě politické kampaně i krátkodobé projekty postavené na crowdfundingu.  


Ema je bývalou členkou pražského SOMu i celocírkevního odboru mládeže, snaží se aktivně podílet na životě svého domovského sboru v pražských Střešovicích. Když nesedí u Excelu, pije kafe na pražských náměstích nebo venčí svojí border kolii. 


Panelová diskuze

Joel Ruml

Narodil se, vyrostl a vystudoval střední školu na Vysočině. Odtud zamířil na teologickou fakultu, kterou ukončil v roce 1977. Neměl rád totalitní armádu, proto využil možnosti náhradní vojenské služby, ač to znamenalo pracovat téměř tři roky na stavbě jako stavební dělník. Od roku 1980 začal pracovat jako farář ČCE. Sbory vystřídal nejprve tři /Lozice, Velké Meziříčí, Olomouc/, pak se stal synodním seniorem, což znamenalo přestěhovat se do Prahy a od té doby bydlí v Praze. Po ukončení dvou období seniorování /2015/ pobyl jako farář v partnerské Evangelické církvi ve Falcku. Po návratu se vrátil do církevní práce, nejprve jako seniorátní farář Ústeckého seniorátu a pak jako druhý farář ve sboru v Krabčicích, s významným podílem práce v tamním středisku Diakonie. V rámci Diakonie je předsedou dozorčí rady krabčického střediska a členem dozorčí rady Diakonie. Od roku 2003 je jako dobrovolník členem Vězeňské duchovenské péče s určením pro věznici Praha-Pankrác.


Současná duchovenská aktivita je již na menší úvazek, který umožňuje vychutnávat si život v penzi. S manželkou Lydií má dvě děti a šest vnoučat, takže logickou součástí života je soužití s rodinami dětí.

Zálibou byl volejbal, dokud záda dovolila, dnes to je plavání a turistika /samozřejmě nepřesná elektronická statistika praví, že za poslední rok nachodil 2160 km, což dává průměrnou denní porci více jak 6 km/. Zajímá ho filmové umění, byl několikrát členem ekumenických porot filmových festivalů /Karlovy Vary, Zlín, Cannes/.

Žije rád, stárnutí bere zatím na vědomí, a možná díky víře v Boha se nechce smířit s lidovým úsudkem, že „lépe už bylo“.

Panelová diskuze

Jaroslav Coufal

Narodil se poměrně mladý, ale dnes už je mu o pár let víc a za tu dobu prošel několika zaměstnáními a obory.
V dětství trávíval prázdniny u příbuzných na Vysočině a jejich odvěká rekonstrukce statku jej inspirovala ke studiu stavební průmyslovky. Později vystudoval evangelickou teologii a stal se farářem – opět na vysočinských sborech ČCE. 

Ještě než zpohodlněl – jezdíval rád na kole. Dneska ale taky rád cestuje vozidlem a tato záliba ho přivedla
k současnému zaměstnání: Dnes cestuje jako řidič autobusu. 

Má rád čaj, teplo a Jethro Tull.